پارتیشن شیشه ای چیست ؟

   پارتیشن شیشه ای یکی از پرکاربرد ترین موارد استفاده از شیشه به عنوان یک المان سازه ای می‌باشد. از پارتیشن ها به عنوان جداکننده در فضاهای داخلی ساختمان های اداری و مسکونی استفاده می‌شود. استفاده از پارتیشن اداری مدرن باعث می‌شود تا افراد علاوه بر داشتن آزادی و حفظ حریم خصوصیشان بتوانند با محیط بیرون تعامل داشته باشند و از نور در تمامی قسمت های ساختمان استفاده کنند. در محیط های اداری پارتیشن ها قابلیت بیشترین و بهترین استفاده از حداقل فضا را به کاربران ارائه می‌دهد و علاوه براین بدون اینکه مانع دید افراد شود و به ظاهر و طراحی داخلی ساختمان آسیب برساند سر و صدای محیط را کاهش دهد. پارتیشن های شیشه ای دارای انواع مختلفی می‌باشند، از انواع پارتیشن شیشه ای اداری می‌توان به تک جداره، دو جداره و  LED اشاره کرد و هرکدام از این مدل ها به صورت فریم لس، فریم دار، ریلی و تاشو قابل اجرا و طراحی می‌باشد.

دلیل استفاده از پارتیشن شیشه ای چیست ؟

به نوعی نقش دیوار را در داخل ساختمان ایفا می کند.

شیشه سکوریت با ظاهری زیبا, تاثیر بسزایی بر دکوراسیون داخلی فضا دارد.

با استفاده از پارتیشن شیشه ای می توان فضای داخلی را تقسیم بندی کرد که نقش عایق صوتی را نیز ایفا می کند. علاوه بر این از عوامل خارجی مانند گرد و غبار, حشرات و… جلوگیری می کند.

این نوع پارتیشن توسط فریم های آلومینیومی, استیل و یا سایر یراق آلات نگه دارنده اجرا می شود.

از مزایای آن می توان به اجرای سریع و انتقال نور و همچنین تعامل نور در سراسر محیط کار اشاره کرد.

برای طراحی فضای اداری, این نوع پارتیشن یکی از گزینه های مطلوب برای تقسیم بندی فضا و زیبایی محیط باشد.

با استفاده از پارتیشن شیشه ای می توان محیطی زیبا، تمیز و شفاف داشت.

هنگامی که در حال برنامه ریزی برای طراحی فضای اداری خود هستید، پارتیشن شیشه ای می تواند به عنوان یک جزء حیاتی، تاثیر بسزایی در چشم انداز فضا داشته باشد.

 

انواع شیشه مصرفی در پارتیشن شیشه ای

در ساخت و اجرای این نوع از سازه ها می توان از انواع شیشه مانند شیشه سکوریت, شیشه لمینت, شیشه دو جداره و… استفاده کرد.در این بین شیشه سکوریت با قطر 10 میلیمتر ، به دلیل خواص ویژه خود از جمله مقاومت بالا در برابر ضربه و حرارت بهترین گزینه می باشد . همچنین در طراحی پارتیشن شیشه ای می توان بر روی شیشه سکوریت طرح های مختلفی با استفاده از سندبلاست ایجاد کرد که باعث زیبایی هرچه بشتر محیط می شود.پارتیشن شیشه ای با توجه به نیاز مشتری نیز ريال به صورت دوجداره هم تولید و اجرا میشود . در این نوع پارتیشن استفاده از شیشه های با ضخامت کمتر از ۱۰ میلیمتر علاوه بر اینکه صرفه اقتصادی ندارد بلکه خسارات مالی را نیز به همراه دارد و دلیل آن عدم مقاومت شیشه و عدم اتصال صحیح در یراق آلات می باشد.

انواع پارتیشن شیشه ای

به طور کلی اجزایی که می تواند در اجرای پارتیشن متفاوت باشد به شرح زیر است.

اجرا بصورت فریم لس و فریم دار

اجرا با درب های لولایی و کشویی

اجرا با شیشه سکوریتشیشه لمینیت و شیشه دوجداره

 

_ پارتیشن شیشه ای ساده

در این نوع پارتیشن، فریم های نگهدارنده شیشه های ثابت از نوع فریم موسوم به سه سانت دو تکه استفاده می شود، یک تکه نگهدارنده اصلی به صورت ال (L) شکل است که وظیفه اصلی را بر عهده دارد و بر روی آن قرار می گیرد و قسمت متحرک و نگهدارنده بعد از جایگذاری شیشه بر روی قسمت L ثابت می شود.لازم به ذکر است که در دو طرف فریم شیارهایی برای لاستیک های درزگیر برای مقاومت بیشتر شیشه ها تعبیه شده است.

نوع فریم: رنگ فریم های دو تکه سه سانتی به روش الکترواستاتیک رنگ می شود که به صورت پیش فرض رنگ های طوسی، سفید و مشکی موجود است و به دلخواه کاربر می تواند هر رنگ دیگری را برای آن انتخاب کند.

نمای ظاهری: در پارتیشن های تیپ ۲ فریم ها فقط در قسمت هایی باز دیوار کف و سقف پارتیشن به هم می رسد و برای شیشه های ثابت استفاده می شود و دور تا دور هیچ فریم قابی ندارد و هنگامی که از روربرو به پارتیشن نگاه کنیم مزاحمتی در دید به غیر از خط های بین شیشه ها نداریم.

 

_ پارتیشن شیشه ای طرح ایتالیایی

در پارتیشن طرح ایتالیایی، قاب های اصلی نگهدارنده درب به صورت افقی، عمودی و فریم های جداگانه که دورتادور شیشه های ثابت و شیشه درب به قابهای اصلی متصل می شونددر پارتیشن شیشه ای طرح ایتالیایی فریم های مخصوص به کار برده می شود که دارای رنگ های الکترواستاتیک است و یا به صورت آنادایز عرضه می شود.

نمای ظاهری : در این طرح درب ها دارای قاب مجزا می باشند و در هنگام بسته بودن درب فریم مخصوصی دور تا دور درب شیشه ای را پوشش می دهد و همین مسئله باعث می شود تا با عایق شدن بیشتر مواجه شویم. این طرح نوع جدیدتر و طراحی به روزتری از انواع طرح های پارتیشنی می باشد که می تواند به محیطی که در آن قرار می گیرد، نمای مدرن تری ببخشد.

 

_ پارتیشن شیشه ای  طرح دوجداره

در پارتیشن طرح ایتالیایی، قاب های اصلی نگهدارنده درب به صورت افقی، عمودی و فریم های جداگانه که دورتادور شیشه های ثابت و شیشه درب به قابهای اصلی متصل می شوند.در پارتیشن شیشه ای طرح ایتالیایی فریم های مخصوص به کار برده می شود که دارای رنگ های الکترواستاتیک است و یا به صورت آنادایز عرضه می شود.

نمای ظاهری : در این طرح درب ها دارای قاب مجزا می باشند و در هنگام بسته بودن درب فریم مخصوصی دور تا دور درب شیشه ای را پوشش می دهد و همین مسئله باعث می شود تا با عایق شدن بیشتر مواجه شویم. این طرح نوع جدیدتر و طراحی به روزتری از انواع طرح های پارتیشنی می باشد که می تواند به محیطی که در آن قرار می گیرد، نمای مدرن تری ببخشد.

 double glass parttion (2)

 

_ پارتیشن طرح فرنچ 

پارتیشن دیوار شیشه ای طرح فرنچ یا فرانسوی نوعی از پارتیشن می باشد که توسط قاب مشبکی با فریم ظریفی از  آلومینویم و شیشه طراحی و اجرا می شود .پارتیشن شیشه ای طرح فرنچ بسته به نوع فضا ومحیط شما در اندازه ها و سایز های مختلفی با رنگ بندی معمول مشکی یا نقرهای تولید و اجرا میشود ، همچنین میتوان در آن از شیشه های 6 میلیمتر ، ترکیب آینه ، شیشه های رنگی و یا استیکر طرح دار نیز استفاده نمود .

 

_ پارتیشن LED

این نوع پارتیشن ، نوعی از پارتیشن دوجداره lED مدرن می باشد   که در مکان هایی همچون  محیط های اداری و تجاری ، مراکز بازی های کامپیوتری و یا GAME room بسیار کاربردی و پرطرفدار هستند . تنوع در رنگ LED فریم پارتیشن و استفاده از سندپلاست روی شیشه میتواند تنوع بالایی در استفاده از این نوع پارتیشن ایجاد کند .

 

درب هایی که در پارتیشن شیشه ای بکار می روند : 

- پارتیشن ها قابلیت اجرا به دو صورت با درب لولایی و کشویی(ریلی) را دارند.

در پارتیشن با درب لولایی, درب حول محور های تعبیه شده در لولا, بصورت دورانی و تا زاویه خاص چرخیده و باز و بست می شود.در پارتیشن با درب کشویی (ریلی), درب در راستای ریلی که در کف و یا سقف تعبیه شده است حرکت می کند.

این نوع درب عموما در سالن های چند منظوره مورد استفاده قرار می گیرد.

در پارتیشن با درب ریلی، درب در راستای ریل سقفی یا کفی قابلیت جابجایی دارد. پارتیشن با درب متحرک بیشتر در سالن های چند منظوره مورد استفاده قرار می گیرد.

در پارتیشن با درب لولایی، درب حول محورهای تعبیه شده در لولاها، به صورت دورانی چرخیده و درب باز و بست می گردد.

 

کاربرد های پارتیشن شیشه ای

پارتیشن قابلیت اجرا در فضاهای گوناگونی دارد. مواردی که مناسب برای اجرای این نوع پارتیشن می باشد به شرح زیر است.

- پارتیشن برای آپارتمان :

این محصول می تواند جایگزین دیوار های قدیمی شوداغلب بخشی از اتاق نشیمن یا سالن در مجاورت با دیوار راهرو قرار دارد که استفاده از این محصول می‌تواند جایگزینی مناسب، برای گسترش فضای بصری باشد. همچنین نصب این پارتیشن در حمام و گلخانه ها متداول است و به‌راحتی می‌توان دیوارهای داخلی آپارتمان را با آن جایگزین نمود.استفاده از نوع طرح دار این محصول که با بهره‌گیری از تکنولوژی خاص طراحی شده، می‌تواند یک آپارتمان معمولی را در سطح یک هتل‌آپارتمان گران‌قیمت، شیک و لوکس نماید.

 

- پارتیشن هتل‌ و رستوران‌

استفاده از پارتیشن در زنگ ها و طرح های گوناگون در بیشتر هتل ها و رستوران ها رایج است. این سیستم برای طراحی قسمت پذیرش رستوران و یا هتل استفاده نمایید و شاهد تاثیرات شگفت انگیز آن بر روی مشتریان خود باشید.امروزه در هتل و رستوران ها، پارتیشن شیشه ای اجرا شده، نمای داخلی وظاهر رستوران، جدا از دست‌پخت سرآشپز، بیش از هر چیز دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد.

- پارتیشن اداری و شرکت :

در بسیاری از ادارات و شرکت ها عموما یک سالن بزرگ وجود دارد که برای تفکیک فضا از پارتیشن استفاده می شود. پارتیشن ها قابلیت اجرا در طرح و ابعاد گوناگون را دارندپارتیشن های شیشه ای اداری دارای انعطاف پذیری بالایی است و سبب می شود تا اگر ایده ای در ذهن فردی وجود دارد؛ به طور کامل و دقیق و اصولی اجرا شود. همچنین هزینه ی نصب پارتیشن شیشه ای اداری در مقایسه با ساخت دیوار های ثابت کمتر است و نیاز به تغییر کلی محیط اداری ندارد. شیشه سکوریت در پارتیشن شیشه ای اداری به ما کمک می کند تا دیواری موقت داشته باشیم و به راحتی بتوانیم در صورت نیاز دو فضا را از یک دیگر جدا کنیم.

 

- پارتیشن شیشه ای متحرک :

از پارتیشن شیشه ای متحرک می توان برای ساخت فضاهای موقت که دارای پویایی و جذابیت فضایی است استفاده نمودپارتیشن شیشه ای متحرک را می توان به راحتی و به وسیله تنظیماتی که روی آن انجام می گیرد به مکان های دیگر منتقل نمود.

پارتیشن شیشه ای متحرک تشکیل شده از پنل های شیشه ای است که توسط بست هایی به کف پنل چفت می شوند، آخرین پنل می تواند آزادانه روی پاشنه در بچرخد و همچنین قابلیت اجرا با جام شیشه را هم دارد.

از شیشه های طرح دار سند بلاست شده و یا شیشه های رنگیدکوراتیو برای افزایش زیبایی این پارتیشن ها نیز استفاده نمود.

 

مزایای استفاده از پارتیشن شیشه ای

استفاده از این نوع پارتیشن دارای مزایای گوناگونی می باشد؛ که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مقاومت در برابر ضربات احتمالی ناشی از تردد افراد و وسایل

قابلیت انعکاس و انتشار نور به داخل فضا برای مکان هایی که دسترسی به پنجره و یا بازشو ندارند

جلوگیری از نفوذ گرد و غبار

مقاومت در برابر رطوبت و انبساط و انقباض ناشی از برودت

نظافت آسان و سریع

نصب آسان و در کمترین زمان

قابل جمع آوری و نصب مجدد

مقاومت در برابر صدا ها و عایق صوتی در انواع تک جداره و دوجداره

هزینه مناسب